Marginalizacja i wykluczenie społeczne
Maciaszek Paweł, dr hab.

W ramach kursu Student uczy się definiować podstawowe pojęcia związane z marginalizacją i wykluczeniem społecznym, wskazywać i analizować zarówno przyczyny, jak i skutki marginalizacji. Poznaje sposoby przeciwdziałania marginalizacji.

Media w służbie pracy socjalnej
Maciaszek Paweł, dr hab.

Student zdobywa wiedzę dotyczącą skutecznego wykorzystywania środków społecznego komunikowania (zarówno mediów tradycyjnych, jak i nowych) w pracy socjalnej. Na wykładach i ćwiczeniach poznaje wizerunek medialny pracowników socjalnych oraz instytucji pomocy społecznej.

Etyczne aspekty pracy socjalnej
Maciaszek Paweł, dr hab.

W ramach wykładów Studenci otrzymają podstawową wiedzę merytoryczną dotyczącą wartości w odniesieniu do pracy socjalnej. Poznają zasady i normy etyczne obowiązujące w zawodzie pracownika socjalnego, nabywają umiejętności formułowania i rozstrzygania dylematów etycznych, podejmowania odpowiedzialności za działania w obszarze pracy socjalnej. Do zagadnień podejmowanych w ramach wykładów należeć będą m.in.: - etyka i aksjologia w pracy socjalnej, - jednostkowy, społeczny, kulturowy wymiar wartości w odniesieniu do pracy socjalnej; - konflikty wartości w pracy socjalnej; - moralne wartości zawodu pracownika socjalnego; - odpowiedzialność etyczna wobec podopiecznych i społeczeństwa; /-/ dylematy pomagania.

Zastosowane metody i narzędzia kształcenia na odległość: metody podające, których zastosowanie służy przekazaniu wiedzy i ułatwianiu zarówno jej zrozumienia, jak i zapamiętania; metody problemowe – przynaglają Studentów do samodzielnego rozeznawania opisywanych sytuacji zawodowych pracownika socjalnego i szukania rozwiązań napotykanych problemów; metody eksponujące – prowadzą do kształtowania wartości umożliwiających świadczenie właściwej pomocy; metody praktyczne – rozwijające potrzebę podejmowania pracy socjalnej


Marginalizacja i wykluczenie społeczne MIWS
Maciaszek Paweł, dr hab.

W ramach wykładów wyjaśnione będzie zjawisko marginalizacji i wykluczenia w społeczeństwie. W zakres przekazywanej studentom wiedzy wchodzi poznanie następujących problemów: niepełnosprawność, bezrobocie, bezdomność, uzależnienia, samotność i ubóstwo.

Marginalizacja i wykluczenie społeczne MiWS
Maciaszek Paweł, dr hab.

W ramach wykładów wyjaśniane będzie zjawisko marginalizacji i wykluczenia w społeczeństwie. Podmiotem wykluczenia społecznego jest przede wszystkim jednostka, która została wykluczona w sposób przez siebie zawiniony lub doznała wykluczenia z powodu słabej polityki państwa. W zakres przekazywanej Studentom wiedzy wchodzi poznanie następujących problemów: niepełnosprawność, bezrobocie, bezdomność, uzależnienia, samotność i ubóstwo. Obszary wykluczenia osoby ludzkiej zostaną scharakteryzowane oraz podjęta zostanie próba wskazania pomocy jednostkom, które stały się ofiarami wykluczenia. W takiego rodzaju działaniu społecznym ważne miejsce zajmują pracownicy socjalni. Treści wykładu mają służyć przygotowaniu młodych ludzi do wskazanej powyżej pracy społecznej.