Kliniczne aspekty psychologii dziecka
Miklewska Agnieszka, dr

1. Student uzyska wiedzę z zakresu psychologii klinicznej człowieka dorosłego i dziecka, uwarunkowań specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz specyfiki funkcjonowania dzieci i młodzieży w kontekście nieprawidłowości rozwojowych, uzyska umiejętność rozpoznawania zaburzeń psychicznych na podstawie kryteriów klasyfikacji ICD-10 i DSM-V, umiejętności wykorzystywania wiedzy teoretycznej z psychologii klinicznej do analizy obserwowanych zachowań i zjawisk społecznych.

2. Student uzyska kompetencje, aby rozpoznać podstawowe problemy w funkcjonowaniu psychospołecznym i w wymiarze podstawowym potrafi udzielić informacji osobom zaangażowanym w procesy terapii i edukacyjno- wychowawcze.

3. Student pogłębi świadomość istnienia etycznego wymiaru diagnozowania i doceni rolę ciągłego samodzielnego, aktywnego dokształcania.

Psychoprofilaktyka i psychologia zdrowia 2024/25
Miklewska Agnieszka, dr

Celem kształcenia jest zapoznanie z najważniejszymi podejściami do problematyki profilaktyki i psychologii zdrowia. Student będzie miał możliwość praktycznego zastosowania wiedzy na temat profilaktyki i psychologii zdrowia (analiza problemu z zakresu psychologii zdrowia i przygotowanie działań profilaktycznych)

Psychoprofilaktyka i psychologia zdrowia
Miklewska Agnieszka, dr

Wykłady:

1. Wprowadzenie do tematyki przedmiotu. Historia rozwoju psychologii zdrowia. Główne zadania psychologii zdrowia.

2. Pojęcie zdrowia i choroby, normy – różne podejścia.

3. Koncepcje i pojęcie zdrowia w głównych nurtach myśli psychologicznej. 

4. Modele i podejścia stosowane w psychologii zdrowia. Model salutogenetyczny i jego znaczenie dla psychologii zdrowia.

5. Obowiązujące klasyfikacje chorób i zaburzeń.

6. Psychologia stresu, z uwzględnieniem teorii psychofizjologicznych oraz neurobiologicznych.

7. Radzenie sobie ze stresem w psychologii zdrowia. Konsekwencje efektywnego i nieefektywnego radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

8. Kryzys choroby. Choroba jako sytuacja trudna. Psychologiczne aspekty postrzegania i przeżywania choroby – adaptacja do choroby. Postawy wobec choroby, adaptacja do choroby, fazy przystosowania

9. Osobowościowe predyspozycje do zachorowania - wzory zachowań.

10. Psychosomatyka: początki i podejście współczesne.

11. Znaczenie wsparcia społecznego dla utrzymania zdrowia i przebiegu choroby.

12. Śmierć i żałoba