Celem przedmiotu jest dostarczenie wiedzy dotyczącej najnowszych zjawisk z obszaru nowych mediów, uporządkowanie terminologii oraz wykształcenie praktycznych umiejętności poruszania się w świecie TI, co obejmuje doskonalenie umiejętności studenta w pracy z arkuszem kalkulacyjnym, edytorem tekstu oraz programem do tworzenia prezentacji, sposoby publikacji w sieci internetowej, publikowanie w portalach społecznościowych.
Celem ćwiczeń jest zapoznanie studentów z głównymi wydarzeniami historycznymi, postaciami i kontekstem kulturowym krajów niemieckojęzycznych od Karola Wielkiego po czasy współczesne. Omówione zostaną również wybrane zagadnienia historii politycznej, społecznej i kulturowej istotne z punktu widzenia filologa i kulturoznawcy. Poruszona zostanie problematyka związków pomiędzy historią Polski i krajów niemieckojęzycznych.
Poszerzenie podstawowej wiedzy z zakresu kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych. Przedstawienie zasadniczych procesów kulturalnych, twórców i dzieł kultury angielskiego obszaru językowego. Omówienie wkładu krajów anglojęzycznych w rozwój kultury i cywilizacji Europy i świata. Przedstawienie związków kulturalnych krajów anglojęzycznych i Polski.
Zapoznanie z podstawowymi procesami historycznymi, gospodarczymi oraz społeczno-kulturowymi mającymi miejsce na polskich wsiach, głównie na obszarze częstochowskim; wiedzą dotyczącą materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego; procesami zanikania, kultywowania, a także samą ochroną dziedzictwa polskiej wsi; najważniejszymi instytucjami dbającymi o ochronę polskiej wsi i jej dziedzictwa.
Kurs ma na celu poszerzenie wiedzy na temat rozwoju nauki historycznej, prezentację zmieniającej się koncepcji historii jako nauki oraz zapoznanie z dorobkiem historiografii powszechnej.