Celem przedmiotu jest przygotowanie studenta do efektywnego opracowania i obrony pracy magisterskiej z poszanowaniem praw własności intelektualnej i z uwzględnieniem metod badawczych stosowanych przy realizacji prac magisterskich o charakterze inżynierskim.
Realizowane treści:
1. Interdyscyplinarny charakter współczesnej nauki.
2. Zapoznanie studentów z przepisami dotyczącymi prac magisterskich. Informacja na temat czym jest plagiat i odpowiedzialności karnej dotyczącej plagiatowania prac innych. Zasady i regulamin oceny prac magisterskich i przebieg obrony pracy w UJD. Zasady etyczne dotyczące pracy naukowej i wynalazczości. Stopnie naukowe i tytuły naukowe, bazy oceny pracy naukowej, indeks cytowań, indeks Hirscha. Droga od magistra do profesora zwyczajnego.
3. Metody wyszukiwania literatury, informacja dotycząca sposobu korzystania z baz publikacji naukowych, europejskiej i amerykańskiej bazy patentów. Czasopisma naukowe prezentujące artykuły dotyczące inżynierii bezpieczeństwa i nauk pokrewnych, klasyfikacja, znaczenie dla rozwoju nauki, sposoby korzystania z artykułów naukowych. Artykuły przeglądowe.
Kolejne rewolucje przemysłowe wymagają od pracowników współdziałania z zaawansowanymi technologiami przemysłowymi, cyfrowymi oraz systemami autonomicznymi opartymi na algorytmach AI. Transformacja najpierw do Przemysłu 4.0 a teraz do Przemysłu 5.0 może być zagrożeniem dla istnienia wielu zawodów, ale jest jednocześnie szansą dla rozwoju wielu nowych zawodów i stanowisk pracy, których dzisiaj jeszcze nie znamy. Ponadto postępująca globalizacja i uwspólnianie rynków pracy stawia nowe wyzwania przed pracownikami współdziałania w zespołach wielojęzykowych i wielokulturowych. Celem wykładu jest omówienie wpływu zaawansowanych technologii przemysłowych na funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji społecznych, które będą kluczowe dla kolejnych transformacji przemysłowych. Wykład przygotuje studentów do aktywnego udziału w integracji systemów cyfrowych z pracą człowieka we współczesnych przedsiębiorstwach.
Celem przedmiotu jest:
1. Przedstawienie i omówienie prawnych uregulowań ochrony przedmiotów własności intelektualnej oraz odpowiedzialności za ich naruszenie,
2. Zapoznanie studentów z praktycznym korzystaniem z aktów prawnych dotyczących ochrony własności intelektualnej,
3. Przedstawienie studentom zasad poszanowania autorstwa w działalności związanej z realizacją prac twórczych (w tym prac dyplomowych).