Cele przedmiotu:
zapoznanie studentów z zasadami dbałości o swoje bezpieczeństwo, uwzględniając istniejące zagrożenia;
zapoznanie studentów z możliwościami przetrwania w warunkach trudnych i ekstremalnych;
zapoznanie studentów z zasadami bezpiecznego postępowania w wybranych rejonach świata;
zapoznanie studentów zasadami postępowania w warunkach zagrożenia wojennego.
Cele przedmiotu:
- Zapoznanie studentów z problematyką bezpieczeństwa państwa w aspekcie historycznym, od czasów najdawniejszych do współczesności.
- Wykształcenie w studentach umiejętności analizy bezpieczeństwa narodowego zwłaszcza Polski.
- Nabycie przez studentów umiejętności analizy bezpieczeństwa państwa, a zwłaszcza Polski w ujęciu historycznym, z uwzględnieniem współpracy niektórych organów władzy państwowej, rozpatrywanej także w kontekście sytuacji międzynarodowej.
- Nabycie przez studentów umiejętności oceny i dyskusji nad bezpieczeństwem państwa, z uwzględnieniem istniejących zagrożeń.
- Zrozumienie przez studentów złożoności procesów bezpieczeństwa narodowego.
CELE PRZEDMIOTU:
– Zapoznanie się studentów z usystematyzowaną wiedzą z zakresu historii politycznej Polski XX i XXI wieku, a zwłaszcza z najważniejszymi problemami politycznymi, następstwami zmian ustrojowych, które zachodziły w tym okresie.
– Wykształcenie w studentach umiejętności analizy wydarzeń historycznych zachodzących w Polsce w XX i XXI wieku, szczególnie uwzględniając ich genezę, przebieg i następstwa.
– Nabycie przez studentów umiejętności analizy uwarunkowań zewnętrznych wpływających na rozwój wydarzeń w najnowszych dziejach Polski.
– Nabycie przez studentów umiejętności analizy procesów zachodzących w Polsce w XX i XXI wieku, zwłaszcza w aspekcie politycznym, społecznym i gospodarczym, a także wpływu przeobrażeń zachodzących w RP na wydarzenia w innych krajach.
– Nabycie przez studentów umiejętności oceny i dyskusji nad dziejami Polski w XX i XXI wieku.